مرکز تماس: 021-77991008
0
منو دسترسی

پرستاری از بچه

1398/04/11 در ساعت 14:28:32

در شرکت خدماتی خشت رو خشت شما می توانید در امر پرستاری از بچه هایتان با قابل اعتمادترین و باتجربه ترین پرستاران بهره مند شوید.

پرستاری از بچه

مقدمه:
امروزه با توجه به اینکه بسیاری از والدین بیشترین اوقات روزمره خود را در محل کار سپری می کنند، بنابراین کمتر وقت می کنند تا به نگهداری از فرزندان خود بپردازند پس در این مواقع بهتر است که برای پرستاری از بچه هایتان، از افرادی دعوت به عمل آورید که بسیار قابل اعتماد و کاربلد باشند.
در شرکت خدماتی خشت رو خشت شما می توانید در امر پرستاری از بچه هایتان با قابل اعتمادترین و باتجربه ترین پرستاران بهره مند شوید.


در مقاله تحت عنوان پرستاری از بچه ها می خواهیم موارد زیر را مورد بررسی قرار دهیم:

 • توصیف شغل پرستاری از بچه
 • پرستاری از بچه هنگام بروز حادثه باید چگونه باشد؟
 • اقدامات لازم پرستار هنگام ابتلا کودک به بیماری:
 • رفتار پرستار با کودک و والدین

توصیف کار پرستاری از بچه :


پرستاری از بچه ها در ابتدا نیازمند به حضور افرادی است که در گام اول عاشق ارتباط و نگهداری از کودکان و نوزادان باشند و در این رابطه باید بسیارمهربان بوده و از طرفی صبر و شکیبایی لازم را داشته باشد.
از طرفی یک پرستار باید توانایی مدیریت هر اتفاقی را داشته باشد زیرا آسیب هایی که برای بچه ها رخ می دهد یک امر انکارناپذیر و طبیعی بوده و این فرد می بایست با اتخاذ تصمیمات خوب از بروز اتفاقات پیش رو جلوگیری کند. 
از دیگر خصوصیات و مهارت هایی که یک پرستار در پرستاری از بچه ها باید داشته باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود:
مسئولیت پذیر بودن در کارها، انرژی بالا، اجتماعی بودن، علاقه مند به پیشرفت کودک چه در زمینه علمی و چه در زمینه اجتماعی
نکته ای که وجود دارد این است که پرستاری از بچه ها می تواند در زمان های مختلف با توجه به توافق طرفین صورت بگیرد مثلا ممکن است یک پرستار چند ساعت در روز را مشغول به امر پرستاری باشد و حتی گاهی هم ممکن است تا با فرزند و والدین زندگی کند.

 

نکات کاربردی برای پرستار بچه


اقدامات اولیه در پرستاری از بچه:


یک پرستار در وهله اول می بایست ضمن مراقبت از کودکان کارهایی چون پوشاندن لباس، غذا دادن، حمام کردن و در نوزادان تعویض پوشاک را انجام دهد.
یاد دادن مهارت خواندن و نوشتن و همینطور بیرون بردن بچه ها مثل پارک و ... از دیگر وظایف ابتدایی یک پرستار می باشد.


رفتار پرستار با کودک و والدین:

فردی برای پرستاری از بچه مناسب است که علاوه بر داشتن یک ارتباط خوب با کودک با والدین او نیز بتواند رابطه خوبی برقرار کند.
در موارد ذیل قصد داریم تا مهم ترین نکات را در رفتار پرستار مقابل کودک و والدینش بیان کنیم:

 1. در ارتباط میان پرستاربچه با والدین کودک نباید پنهان کاری وجود داشته باشد. و پرستار باید بگوید که چگونه زمانش را با کودک سپری می کند و از طرفی خود والدین نیز می بایست نسبت به شنیدن این موضوع مشتاق تر باشند زیرا در غیر اینصورت یا پرستار چیزی را پنهان می کند یا اینکه در پرستاری از بچه نمی تواند ارتباط لازم را برقرار کند.
 2. دانستن این موضوع خالی از لطف نیست که هدف اصلی والدین و پرستار داشتن آرامش و رفاه بچه است و هر دو جانب در این مورد باید با یکدیگر همکاری کنند و به این شکل نباشد که پرستار به گونه ای رفتار کند که در پرستاری از بچه بهتر از پدر و مادر به پرورش او آشنایی دارد و می تواند بهترار آن ها عمل کند.
 3. یک اصل بسیار مهم در پرستاری از بچه ها این است که والدین در ابتدا تمامی نکات لازم درمورد فرزندشان را به پرستار توضیح دهند و بگویند که کودک با چه کارهایی بیشتر لذت میبرد یا حتی چه چیزهایی را دوست ندارد و مهم تر از همه این است که اگر بچه بیماری دارد به او بگویند
 4.  حضور به موقع پرستار در منزل دیگر موضوع بسیار مهم در امر پرستاری از بچه می باشد زیرا این کار نشانه ی این است که او برای کار خود اهمیت قائل است و از طرفی نیازهای شما را در الویت قرار می دهد. 

تمامی نکات ذکر شده حکایت از این موضوع دارند که پرستار مورد نظر قابل اطمینان است.

 

فردی برای پرستاری از بچه مناسب است ک با کودک و والدینش ارتباط خوبی داشته باشد


اقدامات لازم پرستار هنگام ابتلا کودک به بیماری:

نکته ای که در پرستاری از بچه ها بسیار حائز اهمیت است این است که کودکان در مقایسه با بزرگسالان بیشتر در معرض بیماری ها هستند و یک پرستار می بایست بداند که چگونه این موضوع را مدیریت کند که هم کودک زودتر بهبود یابد و هم اینکه خودش مبتلا به بیماری نشود.

موارد زیر در پرستاری از بچه ها زمانی که آن ها ابتلا به بیماری دارند باید رعایت گردد.

 1. پرستار نباید به کودک بیماری که کمتر از 2 سال سن دارد به خواسته خود دارویی بدهد و می بایست با پزشک مشورت کند.
 2. پرستار می بایست از دمای خانه و بخصوص اتاق بچه اطلاع داشته باشد که آن جا نه خیلی گرم باشد و نه سرد
 3. پوشاندن لباس مناسب به همراه یه ملحفه نکته مهمی در پرستاری از بچه های بیمار است به شکلی که نه کودک سردش شود و نه اینکه گرمای زیاد در بدن او باقی بماند.
 4. هنگامی که بچه مبتلا به تب است پرستار میبایست به او مایعات بیشتری همچون آب و سوپ بدهد.

رعایت چند نکته در پرستاری از بچه

 

پرستاری از بچه هنگام بروز حادثه باید چگونه باشد:

پرستاری از بچه ها نیازمند رعایت نکات ایمنی در خانه و همینطور بیرون از خانه است و از طرفی کودکان مخصوصا در سن 2 تا 4 سال بیشتر تمایل به لجبازی دارند و همین مورد می تواند موجب بروز حادثه و آسیب برای آن ها شود پس شخص مراقب کودک می بایست اطلاعات کافی از نکات ایمنی داشته باشد.
خطرات تهدید کننده کودکان به 2 دسته تقسیم می شوند.

 1. داخل منزل که شامل مواردی چون آتش، آشپزخانه، لوازم الکتریکی، چاقو و سایل لوازم تیز و برنده، پلکان است 
 2. خطرات احتمالی در خارج از خانه که شامل: تصادف با وسیله نقلیه، گم شدن 

رعایت چند نکته در پرستاری از بچه ها هنگام بروز حادثه:

 • هنگامی که کودکی را برای تفریح بیرون می برید سعی کنید مشخصاتتان همچون شماره تماس را در برگه ای بنویسید و در جیب کودک قرار دهید.
 • وسایل آتش زا مانند کبریت و فندک را از آن ها دور کنید
 • بچه ها بسیار کنجکاو هستند و می بایست لوازم برقی همچون چرخ گوشت، اتو و .. را در فاصله دور از دسترس آن ها قرار داد.


نتیجه گیری:
در مقاله ارائه شده سعی شده است تا نکات و اطلاعات خوب و مناسب را به والدین و همینطور مراقبان کودکان باتوجه به اهمیت نحوه درست پرستاری از بچه داده شده است. تا با رعایت آن ها بتوان در حفظ سلامتی و آرامش آن ها کوشا بود.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%