مرکز تماس: 021-77991008
منو دسترسی

توصیه های مراقبت از کودکان

1398/07/14 در ساعت 14:06:00

والدین می خواهند کودکانی شاد ، قوی و سالم داشته باشند . برای آگاهی بیشتر از توصیه های مراقبت از کودکان در مقاله ی زیر با ما همراه باشید

توصیه های مراقبت از کودکان

خانه محل استراحت، آرامش و تفریح برای نوزادان و کودکان می باشد . به دلیل اینکه این قشر از جامعه بیشتر در خطر حوادث هستند و بسیار آسیب پذیرند نقش خانواده در مراقبت از کودکان بسیار مهم است و مراقبت و پرستاری از بچه باید طوری صورت بگیرد که به رشد سالم کودکان کمک کند. اگر شما هم مادر ، پدر و یا پرستار بچه هستید برای جلوگیری از آسیب هایی که کودکان را تهدید می کند و همچنین توصیه های مراقبت از کودکان در این مقاله با ما همراه باشید.

جلوگیری از خطرات موجود در خانه یکی از راه های مراقبت از کودک 

سعی کنید کودکان را از وسایلی مانند اجاق گاز، بخاری ، شومینه و حتی در و پنجره های باز دور نگه دارید. . کودکان خود را در هیچ جای خانه تنها نگذارید و اگر در مراقبت ار کودک از فرد دیگری کمک میگیرید باید کاملا به او اطمینان داشته باشید و مطمئن باشید که آن شخص کودک شما را امن نگه می دارد.

کاهش خطر خفگی در خواب یکی از راههای مراقبت از کودک

 •    خطر خفگی برای نوزادان در زمان خواب اتفاق می افتد پس بهتر است که آن ها را در یک تخت خواب مخصوص و امن بخوابانید.
 •    استفاده از تشک به همراه یک ملافه جز وسایلی هستند که می توانند به نوزادان  شما برای داشتن یک خواب خوب کمک کنند زیرا گاهی اوقات استفاده از عروسک ها و یا سایر لوازم بازی و تزئینی بر روی تخت خواب موجب کاهش تنفس در کودک شما شوند.
 •     در ادامه نکته دوم بهتر است تخت مخصوص کودک در کنار تخت مادر قرار داده شود زیرا راه تماس به کودک راحت تر است.

اما این اتفاق تنها در مواقع خواب برای کودکان رخ نمی دهد و در لحظاتی غیر از خواب که حتی فکر آن را هم نمی کنید این خطر برای آن ها وجود دارد.

 •     سعی کنید غذا را برای کودکان ریز ریز کنید از طرفی بچه هایی که کم تر از 6 سال سن دارند، خوردن خوراکی های سفت و کوچک همچون آب نبات و آجیل می تواند موجب خفگی در آن ها شود.
 •     به اسباب بازی کودکان خود که در حال بازی با آن می باشند توجه کنید  زیرا این  وسیله ها می تواند حاوی اجزای جدا شدنی باشد که کودک بتواند آن را به راحتی در دهان خود قرار دهد.

راههای مراقبت از کودکان

در دسترس نگذاشتن دارو یکی از راه های مراقبت از کودک

بسیاری از دارو ها دارای شکل و شمایلی به صورت رنگارنگ یا آب نبات هستند و از طرفی چون کودکان عاشق کنجکاوی هستند و به دنبال کشف دنیای اطراف خود هستند پس از قراردادن داروها مخصوصا در مکان هایی که دسترسی کودکان به آن ها راحت است خودداری نمایید.
 

جلوگیری از وقوع آتش سوزی و سوختگی یکی از راه های مراقبت از کودک

با توجه به لوازم موجود در خانه همچون گاز، مبلمان چوبی و ... خطر آتش سوزی و گسترش آن در منازل بسیار زیاد است بنابر این برای جلوگیری از وقوع این اتفاق به نکات زیر توجه نمایید:

 • همان طور که در بالاتر اشاره کردیم کودکان بسیار کنجکاو هستند و دوست دارند به هر وسیله ای دست بزنند اما باید این آموزش را به فرزندان یا بچه هایی که از آن ها مراقبت می کنید بدهید که به هیچ عنوان فندک، کبریت، گاز و ... لمس نکنند و به آن ها به دید یک وسیله بازی نگاه نکنند.
 • اگر شمعی را در اتاق روشن گذاشتید آن را حتما خاموش نمایید.
 • همچنین جهت مراقبت از کودک خود برای مانع شدن از هرگونه سوختگی و تاول کتری، چای ساز یا قابلمه های خود را به دور از دسترسی کودک  قرار دهید زیرا آن ها عاشق دست درازی هستند و در صورت  بی احتیاطی از جانب شما امکان دارد  باعث سوختگی فرزندتان شوید.

مراقبت از کودک در هنگام نظافت منزل

ویژگی طبیعی که در کودکان وجود دارد این است که آن ها همواره جستجوگر هستند و با توجه به این که قادر نیستند  خطرات را شناسایی کنند خودشان را در هر موقعیتی قرار می دهند از طرفی این موضوع همواره موجب بروز نگرانی هایی در پدران و مادران آن ها می شود و نمی توانند تا لحظه ای که کودک خود به تنهایی توانایی تشخیص خطر را دارد او را به حال خود رها کنند.

مراقبت از کودکان در نظافت منزل

 • هنگامی که قصد دارید منزلتان را نظافت کنید بهتر است که این کار را هنگام خواب بودن کودک انجام دهید یا این که برای دقائق و ساعاتی او را از خانه خود خارج نمایید. البته به این نکته نیز توجه کنید  اگر خواستید از روش اول استفاده کنید یعنی کودک خود را بخوابانید و سپس شروع به به نظافت کنید، او را به اتاقی ببرید که به دور از بو مواد شیمیایی و شوینده باشد تا بتواند خوابی پر از آرامش را داشته باشد.
 • اطمینان از بسته بودن درب قوطی های مواد شوینده یکی دیگر از راه های مراقبت از کودک می باشد.زیرا با توجه به این که این قوطی ها از طرح ها و رنگ های گوناگونی ساخته شده اند، پس همواره مورد توجه بچه ها قرار می گیرند و اگر درب آن ها بسته نشوند یا به راحتی توسط آن ها قابل باز شدن باشند، کودکان می توانند مایع موجود در آن را بخورند که این کار سبب بروز اتفاقی جبران ناپذیر می شود.
  اما اگر با این اتفاق مواجه شدید و فرزندتان مایع موجود در قوطی را نوشید به هیچ عنوان به او آب ندهید و حتما در اسرع وقت با اورژانس تماس حاصل کنید.

از طرفی بسیاری از اجزا خانه تنها با کمک آب و دستمال قابل تمیز شدن هستند و لازم نیست که حتما از انواع مختلف شوینده برای نظافت استفاده کرد.

 • خارج از دسترس قرار دادن باتری یکی دیگر از راه های مراقبت از کودکان می باشد. زیرا در تمامی لوازم الکتریکی اعم از اسباب بازی ها، کنترل و ... از این وسیله استفاده می شود.همچنین هرچند وقت یک بار باتری موجود در لوازم را مورد بررسی قرار دهید و اگر از کار افتاده بودند یا تاریخ استفاده از آن ها به پایان رسیده بود سریعا باتری ها را به دور بی اندازید زیرا آن ها دارای مواد قلیایی هستند که در مجاورت با برخی از مواد شوینده واکنش های شیمیایی خطرناکی می دهند.
نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%