مرکز تماس: 021-77991008
منو دسترسی

8 گام موثر برای نظافت فرتوکار

1398/07/22 در ساعت 15:23:00

یکی از سخت ترین کار های آشپزخانه تمیز کردن داخل فر می باشد . برای آشنایی بیشتر با نحوه تمیز کردن فر توکار در این مقاله از خشت رو خشت با ما همراه باشید.

8 گام موثر برای نظافت فرتوکار

خانم ها روزانه با دغدغه های گوناگونی در آشپزخانه خود مواجه هستند، که یکی از آن ها نظافت فرتوکار می باشد. نظافت گاز و فر توکار برای بیشتر افراد مشکل است . در این مقاله قصد داریم با ارائه روش هایی نظافت فر توکار را با ابزار هایی که در هر آشپزخانه وجود دارد آموزش دهیم . در این مقاله با ما همراه باشید.


مواد لازم جهت نظافت فرتوکار

آب، جوش شیرین، سرکه، پارچه مرطوب، کفگیری پلاستیکی، صابون، اسفنج 

بهتر است قبل از شروع به نظافت اطلاعاتی درباره فر توکار  خود  بدست آورید زیرا ممکن است روش خاصی برای تمیز کردن آن وجود داشته باشد به عنوان مثال سه مدل فر توکار وجود دارد:

  •  فرتوکار معمولی : این مدل از فرها نه لایه محافظ دارند و نه از حالت تمیز کننده خودکار برخوردار هستند و می بایست به صورت کاملا معمولی و دستی مورد نظافت قرار بگیرند.
  •   فرتوکار دارای حالت تمیز کننده : این مدل ازفرها دارای ویژگی هستند که با بالا رفتن دما داخل آن چربی ها و مواد اضافه باقی مانده در دستگاه از بین می روند.
  •   فرتوکار دارای لایه محافظ : این مدل از فرها دارای لایه محافظی هستند که به هنگام پختن غذا مواد چربی و اضافی غذا را به صورت مداوم می سوزانند.
     

گام اول: اطمینان از خاموش بودن فر توکار و خارج کردن تمامی وسایل از داخل آن

تمامی لوازم موجود در  فر توکار اعم از سینی فر، میله ها، قفسه ها، قالب ها و ... را جدا نمایید و سپس سینی را به مدت 15 الی 20 دقیقه در محلول آب و صابون قرار دهید و سپس با اسفنج چربی و مواد غذایی اضافی موجود بر روی آن را تمیز کنید. اگر بعد از انجام این موارد مواد غذایی و یا سوختگی بر روی سینی باقی مانده بود می توانید از سرکه استفاده نمایید.

گام دوم: تمیز کردن سینی داخل فر توکار

درون یک کاسه کوچک مقداری جوش شیرین قرار دهید و به اندازه چند قاشق به آن آب اضافه کنید تا محلول مورد نظر شکل خمیری به خود بگیرد. حال می توانید خمیر درست شده را با کمک اسفنج یا مسواک به تمامی سطوح داخلی فرتوکار اضافه کنید. فقط حواستان باشد که در حین انجام این کار جهت محافظت از دستان خود از دستکش استفاده نمایید. بعد از انجام این کار حداقل 12 ساعت دست نگه دارید تا خمیر بتواند اثر خود را بر دیواره های داخلی دستگاه بگذارد.

نظافت داخل فر توکار

گام سوم: نظافت فضای بیرون فر توکار

 در این فاصله زمانی  این فرصت را دارید تا به نظافت قسمت بیرونی فر توکار بپردازید و در انجام این کار می توانید از همان محلول جوش شیرین و آب یا مایع ظرفشویی استفاده کنید.

گام چهارم نظافت توری فلزی 

یکی از بخش های مهم در نظافت فرتوکار توری فلزی آن می باشد که می توانید آن را داخل  محلول آب و صابون قرار دهید و سپس به کمک فرچه یا اسفنج آن را تمیز کنید. توجه داشته باشید که اگر چربی یا مواد اضافی غذایی مدت زیادی بر روی آن باقی مانده اند می توانید از محلول های قوی تری استفاده کنید.

گام پنجم نظافت در شیشه ای فر توکار

جهت تمیز کردن در شیشه ای فرتوکار ر می توانید از محلول آب و سرکه  استفاده کنید  و با استفاده از اسفنج سطح آن را تمیز کنید و همچنین به کمک یک دستمال، خشک نمایید. در پایان همچون شیشه ی معمولی با شیشه شو و روزنامه سطح آن را برق بیاندازید.

نظافت در شیشه ای فر توکار

گام ششم : ادامه ی نظافت سینی فر توکار 

بعد از گذشت حدقل 12 ساعت، حالا می توانید با استفاده از یک پارچه مرطوب  مواد  خمیری که به کمک مسواک یا اسفنج در فضای داخلی کشیده بودید را تمیز کنید.

همچنین این امکان وجود دارد که  مقداری از خمیر در قسمت هایی از فضای داخلی چسبیده باشد که در این شرایط می توانید به کمک سرکه آن فضا را از هرگونه ماده به جا مانده تمیز کنید.

گام هفتم: نظافت قطعات چدنی فر توکار

 جهت نظافت قطعات چدنی بر روی فرتوکار، ابتدا قطعات چدنی را با استفاده از آب و مایع ظرفشوئی بشوئید و سپس آن هارا به فاصله زمانی 15 تا 20 دقیقه در محلول آب و جوش شیرین قرار دهید، و در پایان می توانید جهت اطمینان از پاک شدن قطعات از هرگونه چربی آن ها را به وسیله دستمال مرطوب و یا اسفج و آب شست و شو دهید.

گام هشتم : قرار دادن وسایل در داخل فر توکار

تمامی قطعاتی که در مرحله اول از فرتوکار جدا کرده بودید را می توانید در داخل آن قرار دهید.

بوی بد فرهای توکار

اگر توجه کرده باشید زمانی که برای اولین بار و برای استفاده ی اول فر را روشن میکنید بوی بدی از آن به مشام میرسد . علت به وجود آمدن این بو سوختن روغن محافظی است که هنگام تولید فر در کارخانه از آن استفاده شده است . برای از بین بردن این مشکل  به موارد و نکات زیر توجه کنید:

در ابتدا تمامی بست های محافظ را بردارید و با استفاده از محلول آب و صابون و یک دستمال مرطوب قفسه ها و تمام سطوح را تمیز کنید
بعد از آن که تمامی سطوح داخلی فرتوکار تمیز شدند، می توانید  فر را روشن کنید. فر را تا دمای 250 درجه بالا ببرید و به مدت نیم ساعت صبر کنید . برای خارج شدن بوی ناخوشایندی که احساس میشود در و پنجره های را باز بکذارید و هود آشپزخانه را نیز روشن نمایید.  اگر بعد از انجام این کار همچنان بو وجود داشت دوباره همین مراحل را طی کنید تا زمانی که بویی احساس نکنید.

از بین بردن بوی بد داخل فر تو کار

شایعه ای به نام نوشابه در نظافت فر توکار

شایعه ای که این روز ها شنیده می شود استفاده از نوشابه ها برای تمیز کردن فرها می باشد که می تواند روغن و چربی موجود در آن را به طور کامل از بین ببرد و از طرفی با توجه به این که در دسترس و همچنین ارزان قیمت هستند می توانند گزینه خوب و مناسبی برای انجام این کار باشند. اما در پاسخ به افرادی که در استفاده از آن مردد هستند باید گفت این کار توصیه نمی شود و  بهتر است  از همان محلول آب و جوش شیرین برای تمیز کردن فر توکار استفاده کنید. 

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%