منو دسترسی

بهترین هود آشپزخانه کدام است

1401/11/04 در ساعت 12:37:09

هود آشپرخانه وسیله ایست برای جذب گرد و خاک، بخار و چربی ناشی از آشپزی در آشپزخانه. در واقع می توان گفت که هود یکی از لوازم مهم و الزامی در آشپزخانه است که انتخاب هوشمندانه بهترین هود میتواند هوای آلوده را به بیرون منتقل کند و هوای پاک را جایگزین آن کند، وجود هود میتواند اثر مستقیمی بر طول عمر بخشی ا

بهترین هود آشپزخانه کدام است

استفاده از هود آشپزخانه یکی از مهمترین راه های تصفیه هوای آشپزخانه می باشد. بخار و چربی ناشی از پخت و پز هنگامی که با گردو خاک موجود در آشپزخانه ترکیب میشوند موجب بوجود آمدن لکه های زشت و نامطبوع در فضای آشپرخانه میشود و میتواند سلامتی اعضای خانواده بالاخص کودکانی که در منزل هستند را تحت تاثیر قرار دهد که انتخاب بهترین هود آشپزخانه میتواند تا حدودی این موضوع را بهبود ببخشد. 
هود آشپرخانه وسیله ایست برای جذب گرد و خاک، بخار و چربی ناشی از آشپزی در آشپزخانه. در واقع می توان گفت که هود یکی از لوازم مهم و الزامی است که انتخاب هوشمندانه بهترین هود آشپزخانه میتواند هوای آلوده را به بیرون منتقل کند و هوای پاک را جایگزین آن کند، وجود هود میتواند اثر مستقیمی بر طول عمر بخشی از لوازم آشپزخانه ها داشته باشد به این صورت که با ثابت نگه داشتن میزان رطوبت، از رسوب آن بر روی دیوارها و وسایل آشپزخانه و خراب شدن آن جلوگیری می کند.

بررسی مشخصات بهترین هود آشپزخانه

در عرصه لوازم منزل و لوازم برقی آشپزخانه هودهای بسیار زیادی در طرح ها و مدلهای مختلف توسط شرکت های داخلی و خارجی  به بازارعرضه شده است، برخی از این برند ها عبارتند از :
داتبس، درسا، الیکا، ایلیا استیل ، وایز، اخوان، آریستون، بلانکو فریجیدر، بوش، لتو، استیل البرز، شف، ویرپول، فرامکو، زیگما،  کن، بیمکث، بوش، سامسونگ، لامیرا، دکا، شولتز، میلانو، الکترولوکس، آاگ، و ...
تعدد این برند ها موجب میشود برای انتخاب بهترین هود آشپزخانه و بهترین مدل (البته با توجه به نیاز سنجی انجام شده) افراد دچار سردرگمی شوند و گرفتن تصمیم درست به امری سخت و پیچیده تبدیل بشود. در ادامه نکاتی را برای خرید بهترین هود آشپزخانه که متناسب با تمامی نیازهای خریداران می باشد را بیان می کنیم تا بتوانیم کمکی هر چند اندک به خریداران هود آشپزخانه ارائه دهیم .

بهترین هود کدام است؟

هــود را باید کجا قرار بدهیم؟

به طورکلی باید هود در فضای وسیعی باشد تا اثرگذاری درستی داشته باشد، هرچه که هود در فاصله دورتری از اجاق گاز قرار داشته باشد باید مکش بیشتری داشته باشد. هرچند که شما باید در نظر بگیرید که لوله ی تهویه هود نیز باید در جای درستی قرار بگیرد. برای صرفه جویی در هزینه و انرژی باید ابتدا مکان هود خود را در نظر بگیرید.

چه رنگ هودی مناسب فضای آشپزخانه شماست؟؟

یکی از مهمترین سوالاتی که هنگام خرید هود به سراغ شما می آید این است که هود چه رنگی بگیریم؟
هارمونی رنگ یا تک رنگ؟! این سوالیه که باید از خودتان بپرسید به این معنی که عده ای علاقه مند هستند در آشپزخانه همه وسایل به یک رنگ باشند که البته برای آشپزخانه های کوچک انتخاب تک رنگ روشن ایده مناسبی است اما عده ای دیگر علاقه مند به هارمونی رنگ می باشند به این معنی که از تضادهای رنگی در وسایل خود به نحوی استفاده می کنند که هرکدام از رنگها علاوه بر هماهنگی دارای تضاد چشم نوازی باشند. البته توصیه ما با این دسته از دوستان این است که در تجهیزات بزرگ آشپزخانه از رنگهای نامتعارف استفاده نکنند چراکه تجربه نشان داده مغز انسان نسبت به رنگهای متفاوت ابتدا هیجان و پس از مدت کوتاهی حس انزجار ایجاد می کند.

بهترین هود آشپزخانه

چگونه با استفاده از هود به زیبایی آشپزخانه بی افزاییم؟

اگر ترجيح مي دهيد که هود مستقيما در ديد نباشد و زیبایی آشپزخانه تان را تحت شعاع قرار ندهد سعي کنيد يک باکس براي آن تهيه کنيد و با دکوراسيون خوب يا گذاشتن روغن، ادويه جات و حتي گياهان، تزئين خوبي داشته باشيد.
اگر در دکوراسیون آشپزخانه شما از چوب استفاده شده است این باکس می تواند از جنس چوب باشد. در صورتی که نخواهید از چوب استفاده کنید طرح کاشي مي تواند جايگزين خوبي براي چوب باشد. 

گچ بری برای پوشاندن هود آشپزخانه
یکی از راهکارهای طراحان دکوراسیون برای زیباسازی آشپزخانه استفاد ه از کچ بری برای پوشاندن هود است با استفاده از آن می‌توانند نمای دلخواه خود را در آشپزخانه ایجاد کنند. کچ بری در مورد هود آشپزخانه توکار ایده آل است و می‌تواند یک طاقچه زیبا ایجاد کند.

انواع هود آشپزخانه کدامند؟

پیشرفت تکنولوژی در هر امری موجب به وجود آمدن ورژن های مختلف از محصول می شود، این پیشرفت در لوازم خانگی و در سطح بعدی در هود ها نیز بسیار تاثیرگذار بوده است و تولید کننده های مختلف را بر آن داشته که مدلهای متنوع و گسترده ای را راهی بازار کنند. برای انتخاب بهترین هود آشپزخانه بهتر است هود ها به دسته های مختلف تقسیم بندی و مورد مطالعه قرار گیرند.

  •  تقسیم بندی هودهای آشپزخانه برا اساس آیتم های متفاوتی صورت میگیرد:
  •   تقسیم بندی بر اساس نوع کلید روشن و خاموش
  •    تقسیم بندی براساس نوع موتور تقسیم بندی بر اساس نوع عملکرد
  •    تقسیم بندی بر اساس شکل ساختار ظاهری و نوع نصب

هودهای دکمه ای یا لمسی؟

در هودهای دکمه ای چند کلید (دکمه) بر روی هود تعبیه شده که عملیات کنترل هود از قبیل خاموش و روشن کردن هود و لامپ موجود در آن و تنظیم دور موتور از این طریق انجام می شود. 
در دسته دوم در قسمتی از هود که معمولا جلوی هود میباشد پنل شیشه ای که دارای خاصیت لمسی است وجود دارد که در این پنل دکمه هایی تعبیه شده که به صورت لمسی عمل کنترل را انجام می دهند، این نوع از دستگاه ها دارای ریموت کنترل هستند که بتوان از راه دور نیز هود را تحت کنترل داشت، برای افزایش طول عمر قسمت لمسی دستگاه بهتر است به جای استفاده از پنل لمسی از ریموت کنترل استفاده کنید . برای انتخاب بهترین هود آشپزخانه لازم است بدانید که هودهای دسته دوم به دلیل استفاده از تکنولوژی پیشرفته لمسی گرانتر از دسته اول می باشند. 

تکنولوژی های بهترین هود آشپزخانه

موتور هود چه تاثیری بر روی عملکرد هود دارد؟!

هود ها از لحاظ دور موتوری به دو دسته تقسیم می شوند تک موتوره و دو موتوره که با دو توانایی ۳ و ۴ دور تولید می شوند.
موتور هودها دارای قاب یا محفظه نگهدارنده ای است که جنس این محفظه  فلز یا پلاستیک می باشد که اصطلاح موتور فلزی و پلاستیکی به معنای قاب موتور و پروانه آن می باشد نه قطعات الکتریکی.
موتور فلزی: بدنه و پروانه های حلزونی این مدل  هود از جنس فلز می باشد و دارای کیفیت و دوام بالایی است. عموما افراد گمان می کنند که هود های موتور فلزی بسیار پرسرو صدا هستند اما میتوان گفت که این باوری غلط است و این هود ها در صورتی که کاملا استاندارد باشند به دلیل مقاومت در برابر حرارت، تغییر حالت نمی دهند و آلودگی صوتی ایجاد نمی کنند. 
موتور پلاستیکی: در گذشته دسته ای از هودها وجود داستند که به آنها هودهای موتور پلاستیکی گفته میشد، و جنس آنها کاملا از پلاستیک بود اما این نوع موتور پلاستیکی که امروز در بازار موجود است از جنس پلاستیک نبوده و بدنه و پروانه های این مدل از جنس کربو می باشد که نسوز است و در اثر مرور زمان آب نمی شود و معمولا تغییر حالت نمی دهد. 
تفاوت هود موتور فلزی با هود موتور پلاستیکی در جنس بدنه و پروانه موتور و قیمت آن ها و سبک بودن و سنگینی آنها می باشد.پس می توان بهترین هود آشپزخانه را هودی دانست که دارای موتور فلزی است.

استفاده از هود برای جذب بو یا تصفیه هوا؟

هودها در این قسمت براساس نوع عملکرد به دو دسته تقسیم میشوند، هودهای تصفیه کننده هوا و هودهای دارای خروجی هوا.
هودهای تصفیه کننده میتوانند تمامی بوهای موجود در اشپزخانه را جذب کنند و علاوه بر آن ذرات معلق در فضا را نیز مکش کرده و به این صورت موجب تصفیه هوای محیط می شود. اما مدل هایی که دارای خروجی هستند فقط بو و چربی های موجود در آشپزخانه را از طریق هواکش خارج می کنند . باتوجه به توضیحات فوق می توان نتیجه گرفت یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین هود آشپزخانه استفاده از هودهای تصفیه کننده است. 

مدل هودهای موجود در بازار چگونه است؟

برای اینکه بتوانید تصمیم درستی جهت انتخاب بهترین هود آشپزخانه داشته باشید بهتر است تقسیم بندی هود ها از لحاظ ظاهری را نیز مورد بررسی قرار دهید. هود ها از لحاظ ظاهری به چند دسته تقسیم بندی میشوند:

  •    هودهای زیرکابینتی
  •    هودهای مخفی 
  •     هود مورب
  •    هودهای شومینه ای

در ادامه به اختصار موارد مذکور را توضیح میدهیم. 

هودهای زیر کابینتی

قدیمی ترین و در عین حال رایج ترین نوع هود، هودهای زیر کابینتی می باشد که در زیر کابینت و بالای گاز نصب میشوند و فضای نسبتا کمی را اشغال میکنند. برای انتخاب بهترین هود لازم است اطلاعات کاملی از این نوع هود داشته باشید، برای مطالعه بیشتر مقاله ی هود زیرکابینتی را هم بخوانید.

انواع  بهترین هود آشپزخانه

هود مخفی یا توکار

این مدل کاملا زیر کابینت و در فضای تعبیه شده داخل کابینت قرار می گیرد و اصلا فضایی را در آشپزخانه اشغال نمی کند. جهت تصمیم گیری برای خرید بهترین هود آشپزخانه باید اطلاعات کافی درباره این مدل هود داشته باشید.در مقاله ی هود مخفی با ما همراه باشید.

بررسی ویژگی های بهترین هود آشپزخانه

هود آشپزخانه مورب

شاید بتوان برای انتخاب یکی از بهترین هود ها از هود مورب نام برد. این هودها با زاویه 45 درجه نسبت به صفحه گاز قرار می گیرد. این هودها در طرح های شیشه، استیل، شیشه و استیل تولید می شود . در یک دهه اخیر یکی از پرفروش ترین تجهیزات آشپزخانه بوده است و میتواند جزئی از عوامل تاثیرگذار در انتخاب بهترین هود آشپزخانه باشد. همه چیز درباره ی این مدل هود را می توانید در مقاله هود مورب بخوانید.

همه چیز درباره بهترین هود آشپزخانه

هود شومینه ای

این هودها از پرمصرف ترین نوع هودها هستند که بر روی سقف نصب میشوند. در صورتیکه سایر فاکتورهای انتخاب بهترین هود آشپزخانه را بررسی کرده باشید و فقط آیتم شکل ظاهری مانده باشد میتوانید هود شومینه ای را بهترین هود برای خرید انتخاب کنید.برای اطلاعات بیشتر به مقاله ی هود شومینه ای نگاهی بیندازید. 

مشخصات بهترین هود آشپزخانه

آیا با بودجه ای که دارم میتوانم بهترین هود را انتخاب کنم؟

بودجه ای که برای خرید هود در نظر گرفته اید میتواند تا حد بسیار زیادی روی تصمیم شما تاثیرگزار باشد به طور کلی هودهایی که طراحی زیباتر و کاربر پسندتری دارند، پیشرفته تر هستند و صدای کمتری دارند، گرانتر هستند. هزینه نصب و راه اندازی هودها نیز متفاوت است، مثلا در هودهای دارای خروجی، راه اندازی کانال نیز هزینه بر است.

سایز متناسب هود برای آشپرخانه من چقدر است؟

بهترین هود آشپزخانه برای شما هودی است که دارای سایز استاندارد باشد به گونه ای که متناسب با فضای آشپزخانه و اندازه گاز باشد. طبق یک قانون کلی در بهترین حالت اندازه هود باید به اندازه گاز یا ۳ اینچ بزرگتر باشد.

آیا هود بی صدا وجود دارد؟

یکی از مهمترین فاکتور ها برای انتخاب بهترین هود آشپزخانه صدای هود است. برای تست صدای هود، صدا را در دور اول و دوم بسنجید چون دور سوم و چهارم به دلیل بالا بودن مکش قطعا دارای سروصدای بیشتری است. در ضمن دانستن این نکته که هود بی صدا وجود ندارد خالی از لطف نیست.

چه فیلتری مناسب است؟ پشم شیشه، آلومینیومی یا ذغالی؟

نوع فیلتری که در هود بکار می رود نیز نیز میتواند از فاکتورهای خرید بهترین هود آشپزخانه باشد. نوع فیلتر با توجه به نوع هود متفاوت است  برخی فیلتر پشم شیشه دارند، برخی آلومینیومی و برخی فیلتر ذغالی! فیلتر آلومینیومی کارایی زیادی در جذب روغن و بو ندارد و مناسب برای افرادی است که کمتر از روغن استفاده میکنند. فیلتر زغالی در جذب ذرات روغن و بو بهتر عمل می کند و باید پس از مدتی آن را تعویض کنید چون به آسانی تمیز نمی شود.


 

نظر جدید
0%